top of page

Obudowy

podwodne

do kamer

Podstawowym warunkiem realizacji dobrych filmów i zdjęć podwodnych jest użycie odpowiedniej obudowy, czyli takiej, która jest wygodna w obsłudze pod wodą. Kamery i aparaty o najlepszych parametrach nie pozwolą na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów, jeżeli użyjemy obudowy zbyt ciężkiej pod wodą. Walka z jej pływalnością uniemożliwi płynne nagrywanie materiału filmowego i stabilne robienie zdjęć. Stosowanie pływaków poprawia sytuację, ale jest mało komfortowe.


Projektując obudowy wybraliśmy konstrukcje o przekroju okrągłym, dzięki czemu uzyskujemy neutralną pływalność przy odpowiednio dobranej długości i najwyższą wytrzymałość, przy najmniejszym ciężarze (ważnym przy transporcie lotniczym).

 

Głowice oświetlenia wideo montowane są za pośrednictwem ramion różnej długości, bezpośrednio do obudowy lub do uchwytów. Akumulatory do oświetlenia montowane są do podstawy pod obudową, dzięki czemu zwiększa się stabilność całego zestawu.

Ciężar oświetlenia (głowice, akumulatory, ramiona) uwzględniony jest w neutralnym bilansie pływalności.

Więcej:

Obudowy do kamer wideo

Wykonujemy obudowy

do wszystkich typów kamer wideo,

od najmniejszych, do dużych i profesjonalnych (także RED).

  • Porty

 
Standardowo używamy portów płaskich. Przy takiej konstrukcji możliwe jest montowanie gniazd z gwintem do mokrych konwerterów. Można je wtedy montować pod wodą.

Obudowa portu z gwintem może być dopasowana do konwerterów, np. Innon UWL100, Ikelite.
Płaski port przystosowany jest do zakładania pod wodą filtrów (np. czerwonego), o wielkości 3,6”.
Opcjonalnie montujemy porty kopułowe, wykonane z poliwęglanu lub szkła optycznego. Jest to doskonałe i konieczne rozwiązanie, jeżeli kamera o szerokim kącie wyposażona jest dodatkowo w konwerter szerokokątny.
 

  • Sterowanie


W naszych obudowach stosujemy wyłącznie elektroniczne sterowanie. Przyciski są odciążone, sterują polem magnetycznym, a zewnętrzne ciśnienie wody nie powoduje ich samoczynnego przełączania. Dzięki temu, że nie ma przepustów przez obudowę, nie występują problemy z nieszczelnością.
Dostępne pod wodą funkcje zależą od typu kamery. Najczęściej są to: włączanie / wyłączanie nagrywania, zoom, tele, wide, foto, balans bieli, focus manual / auto, włączanie kamery.
Jeżeli zmienisz kamerę na inny model lub kamerę innej firmy, która fizycznie zmieści się do korpusu, nie ma konieczności wymiany obudowy, a jedynie dostosowanie sterowania.
 

  • Mocowanie kamery

 
Kamera mocowana jest do specjalnych “sanek”, przy pomocy śruby z gwintem foto, dopasowanym do oryginalnego gniazda kamery. Położenie “sanek” w obudowie można zmieniać, dzięki czemu obiektyw kamery można ustawić przy szybie portu, niezależnie od tego, czy jest to oryginalny obiektyw kamery, czy filtr lub konwerter szerokokątny.
 

  • Monitor

 
Obudowa wyposażona jest w monitor LCD 4”, zamontowany na tylnej pokrywie obudowy, zasilany z własnych, wbudowanych akumulatorów, co czyni go całkiem niezależnym od kamery. Na obudowie znajduje się wyłącznik monitora.
W niektórych modelach kamer możliwe jest sprzężenie wyłącznika monitora z kamerą.
Po zamontowaniu na obudowie gniazda hermetycznego możliwa jest transmisja sygnału wideo na powierzchnię, nawet do 200 metrów.
Opcjonalnie monitor LCD może być instalowany na zewnątrz obudowy, mocowany jest wtedy za pomocą przegubu,

w osobnej obudowie, z własnymi akumulatorami. Połączony jest wtedy z obudową kablem ze złączem hermetycznym.
 

  • Głębokość pracy

 
Typowe obudowy przeznaczone są do pracy na głębokości do 100 metrów.

Graniczna głębokość pracy portów kopułowych to 60 – 100 metrów, w zależności od producenta.
Wykonujemy także obudowy, które mogą pracować na większych głębokościach, ale wyłącznie z portem płaskim.
 

  • Czujnik wilgoci

 
Czujnik dźwiękowy umieszczony w dolnej części obudowy sygnalizuje pojawienie się wilgoci we wnętrzu obudowy.

Obudowa na 1000 metrów

bottom of page